Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FPS oyunlardaki animasyon geçişlerinin yumuşak olması
#1
Oyun içerisinde karakter koşarken haliyle Koşma Animasyonu çalışacak. O sırada şahıs ateş ederse RUN ile FIRE arası geçiş keskin olacağından bu iki animasyon arası geçiş nasıl yumuşatılır?

Sallıyorum fareye sol tık yapınca fire PlayAnimMontage çalışacak. O sırada idle veya run anim devrede olduğundan bu fire animasyonuna geçiş keskin oluyor. 

PlayAnimMontage'lar arası geçiş nasıl yumuşatılır? 
UE4 ile yapılan fps oyunlarda AnimMontage mı tercih ediliyor yoksa blendspace mi? (BP anim kısmından bahsediyorum.)
"Yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyleri yapmaya çalışmalısınız." Eleanor Roosevelt
Ara
Cevapla
#2
Düz mantık olarak insan uzun namlulu silah kullanıyorsa nişan alırken koşamaz, dikkat edersen adam ateş ettiğinde önce koşmadan yürümeye sonra da nişan alma pozisyonuna geçiş yapılır. tabii bunu zamana yaydığında ortalama yarım saniye içinde bu iş tamamlanır, böylece hem saçma bir görüntü oluşmaz hem de daha gerçekçi bir durum olur tabii ki gerçek hayatta insan yarım saniyeden biraz daha uzun bir sürede bunu yapabilir ama oyun uyarlaması olarak böylesi daha geçerli. diğer durum olarak karakter tabanca sınıfından bir silah kullanıyorsa zaten yapacağı hareket sadece kollarını kaldırma şeklinde olacaktır, bunu da yarım saniye veya biraz altında çözebilirsin koşma animasyonuna da ya biraz yavaşlatılarak ya da aynı hızda devam edebilirsin yine saçma bir görüntü oluşmaksızın oyun sürdürülebilir halde kalacaktır.
Lonewolf
Ara
Cevapla
#3
(16-03-2020, Saat: 04:33)nonlinear Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Düz mantık olarak insan uzun namlulu silah kullanıyorsa nişan alırken koşamaz, dikkat edersen adam ateş ettiğinde önce koşmadan yürümeye sonra da nişan alma pozisyonuna geçiş yapılır. tabii bunu zamana yaydığında ortalama yarım saniye içinde bu iş tamamlanır, böylece hem saçma bir görüntü oluşmaz hem de daha gerçekçi bir durum olur tabii ki gerçek hayatta insan yarım saniyeden biraz daha uzun bir sürede bunu yapabilir ama oyun uyarlaması olarak böylesi daha geçerli. diğer durum olarak karakter tabanca sınıfından bir silah kullanıyorsa zaten yapacağı hareket sadece kollarını kaldırma şeklinde olacaktır, bunu da yarım saniye veya biraz altında çözebilirsin koşma animasyonuna da ya biraz yavaşlatılarak ya da aynı hızda devam edebilirsin yine saçma bir görüntü oluşmaksızın oyun sürdürülebilir halde kalacaktır.

Dediğini anladıysam çok mantıklı geldi. Şöyle;
Geçiş animasyonu için koşma - yürüme - ateş üçlüsünü kullan.

Her ateş etmeden önce ort. yarım saniyeliğine yürüme animasyonuna geçsin ondan sonra ateş animasyonu başlasın. ateş animasyonu bittikten ort.  yarım saniye yürüme animasyonundayken koşmaya geçsin.

Yalnız koşmadan yarım saniyelik yürüme animasyonuna geçerken ki hızı nasıl ayarlayacağız. Bu yarım saniye yürüme animasyonunda kalma süresi mi yoksa yarım saniyede koşmadan yürümeye geçme süresi mi?

Delay koyup 0,5 saniye Max Walk'ı 600'den 300'e düşürebilirim. Bu sadece 0,5 saniye hızın 300'de kalacağı anlamına geliyor.
"Yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyleri yapmaya çalışmalısınız." Eleanor Roosevelt
Ara
Cevapla
#4
Demek istediğim koşma animasyonunda karakterin bacak açıklığı, öne eğikliği sebeiyle nişan alma animasyonuyla blendlemek kötü gözükecektir, zaten animation blendspace oluşturmuşsundur, karakter shift basılı iken koşuyorsa shifti bıraktığında yürüme animasyonuna kendi geçer, ayakların pozisyonuna göre bu da ortalama 0,15-0,2 saniye gibi bir sürede unreal tarafından ayarlanır. Senin burda yapacağın karakterin yürüme ve nişan alma animasyonlarını pelvis bone üzerinden blendlemek ve karakter ateş etme tuşuna bastığında shift i devre dışı bıraktırmak, yürüme-ateş etme blendini zaten baştan ayarlayacağın için yapacağın extra birşey yok.
Lonewolf
Ara
Cevapla
#5
(16-03-2020, Saat: 15:45)nonlinear Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Demek istediğim koşma animasyonunda karakterin bacak açıklığı, öne eğikliği sebeiyle nişan alma animasyonuyla blendlemek kötü gözükecektir, zaten animation blendspace oluşturmuşsundur, karakter shift basılı iken koşuyorsa shifti bıraktığında yürüme animasyonuna kendi geçer, ayakların pozisyonuna göre bu da ortalama 0,15-0,2 saniye gibi bir sürede unreal tarafından ayarlanır. Senin burda yapacağın karakterin yürüme ve nişan alma animasyonlarını pelvis bone üzerinden blendlemek ve karakter ateş etme tuşuna bastığında shift i devre dışı bıraktırmak, yürüme-ateş etme blendini zaten baştan ayarlayacağın için yapacağın extra birşey yok.

Teşekkürler.
"Yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyleri yapmaya çalışmalısınız." Eleanor Roosevelt
Ara
Cevapla
 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yer değiştirme animasyonlarında animasyon mesafesini kullanma. ceri 11 329 21-02-2020, Saat: 03:30
Son Yorum: nonlinear
  Animasyon geçişleri problemi ve saldırırken yürümek. ceri 8 390 01-01-2020, Saat: 13:09
Son Yorum: ceri
  Oyunu alta aldığı zaman pause olması acemiunrealci 1 315 25-02-2019, Saat: 18:00
Son Yorum: Khubur
  Animasyon İmportlayamama SGames 5 571 20-01-2018, Saat: 16:12
Son Yorum: Ozzy
  Animasyon ekleme Heda 2 1,057 01-11-2017, Saat: 17:42
Son Yorum: Heda
Sad karekter nesneye çarptığında çalışacak animasyon myster1us1 2 636 16-03-2017, Saat: 20:48
Son Yorum: myster1us1
  Yumuşak Kamera Geçişleri? furkanxdgs4 9 1,261 25-12-2016, Saat: 19:31
Son Yorum: TornadoTT
  Render Target ' te Animasyon Oynatma talisca90 2 611 01-10-2016, Saat: 16:09
Son Yorum: talisca90
  Karakterin Ayaklarının Yerin İçerisinde Olması flashci 1 570 24-07-2016, Saat: 19:35
Son Yorum: ClimbDown
  Widget Buton ile animasyon tetikleme guvengunes 2 952 30-04-2016, Saat: 10:00
Son Yorum: guvengunes

Hızlı Menü:


Unreal Engine Türkiye

This forum is only for fans and support. It has nothing to do with Epic Games.

Bu site sadece fan ve destek amaçlıdır. Epic Games ile bir ilgisi yoktur.