Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangi şirket tipini kurmalıyım?
#1
Merhabalar bu konudan hemen önce ilk oyunumdan kaç para kazandığımı anlatan bir konu açmıştım. Şimdi de vergilendirmesini nasıl yaptığımı anlatacağım. Bu konuda gerçekten yanlış yönlendirmeler çok fazla. İstediğin bilgiyi bulamıyorsun vs.

Öncelikle oyun satışından gelir elde ediyorsanız şirket kurmanız gerekiyor yasal olarak. İnternette ve tanıdığım birkaç muhasebeci bana belli bir miktara kadar şirket kurmana gerek yok demişti. Ben yine de güvenmeyip vergi dairesine özelge verdim. Gelen cevapta oyun mobil oyun olmadığı için kapsama dışında kalmıyor ve elde ettiğim gelir gelir vergisi kapsamında vergilendirilmesi gerekiyor denildi. Yani ya şahıs firması ya da limited şirket kurmak gerekiyor vergisini ödemek için.

Şimdi asıl bilgi eksikliği şurada. Limited şirketlerde %23 kurumlar vergisi ödenir gelen paranın üzerinden. Şahıs firmasında ise kademeli olarak artarak 800 küsür bin den sonra %40 a kadar çıkan gelir vergisi ödenir. Buradan bakınca limited daha avantajlı görünüyor vergi olarak. Ama limited şirketi kurması zor, parayı şirketten çıkarması zor, kapatması da zordur. Para şirketin parasıdır ve parayı çekebilmek için kar payı dağıtımı yapmalısın ya da kendini maaşa bağlamalısın. Kar payı dağıtımında %10 stopaj vardır ve maaşa bağlarsan ayrıca vergiler çıkar.

İşin net kısmını açıklayayım size. Yaptığımız şey yazılım ihracatı olarak geçiyor. Bu ne demek? ihracat olduğu için KDV den muafız. Fatura keserken limited de olsak şahıs da olsak KDV kesmiyoruz. Ayrıca yazılım ihracatınca gelir ve kurumlar vergisinden %50 muafız. Yani limited şirket kurarsak %11.5 kurumlar vergisi, şahıs firması kurarsak kademeli olarak maksimum %20 gelir vergisi ödeyeceğiz. Ama herhangi bir stopajdan muaf değiliz. O yüzden limited kurarsak parayı bir şekilde kar payı dağıtımı ile çıkartırsak %10 stopaj ödeyeceğiz. Yani %21.5 para gitmiş olacak. Ama şahıs firmasında para direkt senin istediğin gibi kullanabilirsin. Bu yüzden şahıs firması vergi olarak daha fazla olsa da stopaj olmadığı için daha karlı. Ayrıca limited şirkette muhasebe ve kuruluş giderleri daha fazla. Ve kapatmak istediğinizde de süreç uzun sürüyor. Şahıs firmasını ise bir dilekçe ile kapatabiliyorsunuz.

Benim paraya acil ihtiyacım olduğu için şahıs firması kurdum ve gelen ilk para ile direkt arabamı aldım, borçlarımı ödedim, almak istediklerimi aldım. Limited olsaydı böyle kolay olmayacaktı işler. Şahıs firmasının tek dezavantajı ilerde yatırım almak istersem yatırım almam zor. Ama PC oyunu sermayeden para kazandığın bir şey olmadığı için yatırım alma ihtiyacı duymuyorum. O kısım size kalmış.

Şahıs firması kurmak için yapmanız gereken ihracat konusunda bilgili bir muhasebeci bulup onunla anlaşarak işlemleri ona emanet etmek. O başvuruyu yapar ve 2-3 gün içinde de şirket kurulur. Banka hesabı açmanıza da gerek yok ayrıca. Bireysel banka hesabınızı tanımlayabilirsiniz. Ben bilanço defteri tutturdum gelecek gelir astronomik olduğu için. 700 TL muhasebe giderim, 200-300 de diğer giderler ile aylık 1000 TL masrafım var.

Umarım ilk oyununu çıkaracak kişiler için faydalı olur.
Ara
Cevapla
#2
Ellerinize sağlık. Konuları sabitliyorum!  Smile
Özelden sorulan Unreal Engine soruları cevaplanmayacaktır.
Cevapla
 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Unreal Engine Türkiye

This forum is community driven and supported by voluntary community members. It has nothing to do with Epic Games.

Bu site sadece destek amaçlıdır. Epic Games ile bir ilgisi yoktur.