Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlk oyunumdan ne kadar para kazandım?
#1
Herkese merhaba baya bir süredir forumdan uzak kalmıştım. Uzak kaldığım dönemde paylaşmaya değer konularla tekrar dönmek istedim. Bu konulardan biri ilk oyunumdan kaç para kazandım ve nasıl kazandım onu anlatmak, bir diğeri de oyun şirketi kurmalı mı kurarsak nasıl bir yol izlemeli olacak. 

İlk olarak kazançla alakalı bir konu açmak istedim. Sadece kazanç değil wishlist kazanımı ve hangi yolu izlediğimi de paylaşmak istiyorum bu yazıda. Sabırsız insanlar için direkt söyleyeyim oyun çıkarken 37.000 wishliste sahipti ve bana 4 ay içinde(14 Ocak çıkış tarihi / 9 Mayıs konunun yazıldığı tarih) tüm vergileri verilmiş olarak 750 bin TL kazandırdı. Brüt rakam ise 132 bin dolar.

İzlediğim yollar şu şekildeydi:
1-) Çok satan ve talebi çok olup, çıkan oyun sayısı az olan bir kategoride oyun seçmek. O da orta çağ şehir kurma oyunuydu.
2-) İlk önce oyunun görsellerini hazırlamak ve oyunun görsellerine ekstra özen göstermek.
3-) Mekaniklerden önce oyunun konsept sahnelerini hazırlayıp steam sayfasını 6-7 ay öncesinden yayınlamak.
4-) Playtest ve steam next fest ile görünürlük kazanmak.
5-) Çok fazla oyunun çıkmadığı bir dönemde çıkış tarihi ayarlamak.
6-) Çıkıştan 2 ay önce youtuberlara key yollayıp video çekmelerini talep etmek.

Bu 6 yolu izleyerek bu sonuca ulaştım. Oyunun sayfası ilk açıldığından tanıtım yapılan son 2 aya kadar günde ortalama 6-8 wishlist kazanarak 1500 wishliste kadar yükseldi. Steam next festte 250 kadar wishlist geldi. Asıl patlama ise 350 kadar youtubera mail attığımızda yaşandı. Özellikle Raptor isimli yayıncı oyunu oynayınca oyun kendi kategorilerinde popüler ve yakında sekmesinde ilk sayfalara yükseldi. Almanya'da da 20k izlenen iki twitch yayıncısı oyunu oynayınca en çok wishlist Almanya'dan gelmeye başladı. Çıkıştan 2 hafta öncesinde ise ilk sıralara girdi ve steam ana sayfasında popüler yakında kategorisinde god of war gibi oyunlarla birlikte aynı listeye girdi. Oyunun şansına o dönemde çok oyun çıkmıyordu bu çok büyük etken ilk sayfaya çıkabilmek. Anasayfaya çıkmadan önce tanıtım yapılan dönemde günde 200-300 wishlist geliyordu. Anasayfaya çıktığı anda günde 3000 wishlist gelmeye başladı. Yaklaşık 10-12 gün anasayfada kaldı ve 37 bin wishliste kadar yükseldi. Bence türk oyun yapımcıların en büyük hatası bu tanıtım sürecine yeterli özeni göstermemek ve şansın onların yanında olmaması. Bu yolu aynen bir daha izlediğimde aynısı olacak mı inanın emin değilim. Bu arada Türkiye'de tanıtıma çok yoğunlaşmadım o yüzden satış adedinin %5'i Türkiye'den.

Umarım birilerine ilham olur ve maddi olarak başarılı işlerin sayısı artar. Aşağıda satış iade rakamları ve follower kazanım grafiğini paylaşıyorum. Follower kazanım grafiğinden oyunun çıkmasına son 2-3 hafta kala nasıl arttığını görebilirsiniz.

gna2su6.png
k9m9nx2.png
Ara
Cevapla
#2
Teşekkürler genelde göz ardı edilen bi konu.Bir diğer konu şirket meselesi. Onunla ilgili de tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi aktarabilir misiniz? En bilinmez durum orası bana göre. Başarılarınızın da devamını dilerim bu arada...
Ara
Cevapla
#3
Merhaba bilgi almak için yazıyorum bende oyun yapıyorum hikaye tabanlı god of war tarzında oyunumu bıtırmek üzereyim ancak daha steam ile ilgili hiç bir şey yapmadım . Görsel ekleme olsun vb ve youtuber twıtch vb hangi yayıncılara yolladıgın hakkında nasıl yolladıgın hakkında bılgı alabılır mıyım rıca etsem senden hayırlı olsun sımdıden.
Ara
Cevapla
#4
(09-05-2022, Saat: 15:13)alkdmn Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Teşekkürler genelde göz ardı edilen bi konu.Bir diğer konu şirket meselesi. Onunla ilgili de tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi aktarabilir misiniz? En bilinmez durum orası bana göre. Başarılarınızın da devamını dilerim bu arada...

Onunla ilgili de bir yazı yazacağım. Şirket olayı kolay para kazandıktan sonra. Forumda bir konu var şirket türleri ve vergiler ile ilgili ama pc oyunu konusunda ben kendi araştırmalarım sonucu şahıs firması kurdum parayı rahat kullanabilmek için. 3-4 günde açılıyor kolay açması derdi tasası az ve vergi konusunda daha avantajlı.


(09-05-2022, Saat: 15:16)swordar Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Merhaba bilgi almak için yazıyorum bende oyun yapıyorum hikaye tabanlı god of war tarzında oyunumu bıtırmek üzereyim ancak daha steam ile ilgili hiç bir şey yapmadım . Görsel ekleme olsun vb ve youtuber twıtch vb hangi yayıncılara yolladıgın hakkında nasıl yolladıgın hakkında bılgı alabılır mıyım rıca etsem senden hayırlı olsun sımdıden.

Görselleri hazırsa bir an önce aç yoksa açık olmayan her gün kazanabileceğin parayı kazanamıyor olacaksın. Youtube da youtube kanallarının hakkında bölümünde mail adresleri vardır. O adreslere tek tek mail attım karmaşık bir şey yok. 350 kişiden 30-40 kadarı oyunu oynadı küçük büyük ayırt etmedim atarken.
Ara
Cevapla
#5
Bilgilendirme için teşekkürler, başarılarının devamını dilerim!
Özelden sorulan UE4 soruları cevaplanmayacaktır...
Cevapla
 


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Unreal Engine Türkiye

This forum is community driven and supported by voluntary community members. It has nothing to do with Epic Games.

Bu site sadece destek amaçlıdır. Epic Games ile bir ilgisi yoktur.