Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ACEMİ SORUSU Mekan değişmesi
#1
Merhaba arkadaşlar daha çok filmlerde olan ama son zamanlarda bir çok oyunda kullanılmaya başlayan mekan değişmesi nasıl oluyor ? 
Örnek vermek gerekirsek silent hill'de olduğu gibi bir odanın duvarları tertemizken ışıklar kararıyor ve etraf bir anda kanlanıyor duvarlar değişiyor.Umarım anlatabilmişimdir.Bu sistemin adı nedir youtube'ta videosu var mı ? Adını bilmediğim için aradım ama bulamadım.Şimdiden teşekkürler.
Ara
Cevapla
#2
En temel haliyle 'transition' sistemi olarak hitap edebiliriz tarif ettiğiniz meseleye. Direkt olarak bunun üzerine bir tutorial bulabilir misiniz bilmiyorum, fakat basit bir versiyonu için şöyle tarif edeyim: bahsi geçen odayı bir Blueprint actor olarak hazırlayın. Ardından bu odanın duvar materyalinin değişmesi için bir fonksiyon yada custom event ekleyin. Mesh => Set Material node'u ile bunu yapabilirsiniz. Birinci materyalinizde duvarlar temiz ikinci materyalinizde duvarlar kanlı olacak. Ardından Actor Blueprint'inin içerisine odaya etki eden bir ışık ekleyin. Bir fonksiyon da ışığın intensity değeri için atayın. Karakter bir trigger box ile collideladığı zaman, oda Blueprint Aktörüne castlayın ve ışık-materyal event/fonksiyonlarını executelayın. Materyal değiştirmek yerine duvarlara decal actor koyup, bu aktörlerin texturelarını da değiştirebilirsiniz. Ayrıca post-process aracılığıyla da ekranın farklı tepkimeler yaratmasını sağlayabilirsiniz.
Ara
Cevapla
#3
(29-06-2020, Saat: 22:40)umberforge Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  En temel haliyle 'transition' sistemi olarak hitap edebiliriz tarif ettiğiniz meseleye. Direkt olarak bunun üzerine bir tutorial bulabilir misiniz bilmiyorum, fakat basit bir versiyonu için şöyle tarif edeyim: bahsi geçen odayı bir Blueprint actor olarak hazırlayın. Ardından bu odanın duvar materyalinin değişmesi için bir fonksiyon yada custom event ekleyin. Mesh => Set Material node'u ile bunu yapabilirsiniz. Birinci materyalinizde duvarlar temiz ikinci materyalinizde duvarlar kanlı olacak. Ardından Actor Blueprint'inin içerisine odaya etki eden bir ışık ekleyin. Bir fonksiyon da ışığın intensity değeri için atayın. Karakter bir trigger box ile collideladığı zaman, oda Blueprint Aktörüne castlayın ve ışık-materyal event/fonksiyonlarını executelayın. Materyal değiştirmek yerine duvarlara decal actor koyup, bu aktörlerin texturelarını da değiştirebilirsiniz. Ayrıca post-process aracılığıyla da ekranın farklı tepkimeler yaratmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgi için çok teşekkür ederim.
Ara
Cevapla
 


Hızlı Menü:


Unreal Engine Türkiye

This forum is only for fans and support. It has nothing to do with Epic Games.

Bu site sadece fan ve destek amaçlıdır. Epic Games ile bir ilgisi yoktur.