Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Replicated Reliable
#1
Replicationu biliyorum fakat Reliable tam olarak nedir ? Biryerde okuduğuma göre her değişkeni öyle kafamıza göre sunucu-client aktarımı yapamıyormuşuz. Yani replicated ederken Reliable seçersem direkt olarak izin veriyormuşum aktarım yapmasına doğru mudur ?
Ara
Cevapla
#2
merhaba nasıl konu açabilirim?
Ara
Cevapla
#3
Reliable direkt aktarım falan değil yanlış okumuşsun. Reliable bir fonksiyonun serverde kesin olarak çalışmasını garanti eder. Ne demek istiyorsun dersen paket loss dedikleri bir olay var. Sunucu ile client arasında internet bağlantısından kaynaklı kopukluklar olabiliyor. Clientten servere gitmesi gereken bazı bilgiler o ya da bu sebeple gitmiyor. Bu olduğunda o pakette çağırılan fonksiyonlar çağırılmıyor serverde.

Örneğin clientte ateş etme tuşuna bastın. O bilgi server e giderken paket loss olursa servere hiç ulaşmaz ve karakter serverde ateş etmez vs. Bu gibi durumların önüne geçmek için, yani çok önemli ve kesin gerçekleşmesi gereken olaylar için(ölüm, respawn, kritik değişkenlerin değişmesi vs.) reliable seçeneği seçilebilir. 

Ama bu reliable nin de bir dezavantajı var. Bunu seçtiğin zaman serverin bu fonsiyonu çağırıp çağırmadığını kontrol etmek için ekstra iş yaratır ve bağlantıya yük oluşturur. Bu yüzden her tickte ya da çok fazla şeyde çok sık reliable kullanırsan kötü bağlantıya sahip oyunların daha da kötüleşmesine sebep olabilirsin. O yüzden dikkatli kullanmak lazım.
Ara
Cevapla
#4
Mesela item takasında veya bir şey satın alındığında Reliable kullanılabilir çünkü önemli işlemler bunlar. En ufak kopukta sorun çıkabilir.
Ara
Cevapla
 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ALS Replicated Sprinting kinglord34 0 306 16-07-2020, Saat: 09:51
Son Yorum: kinglord34

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Unreal Engine Türkiye

This forum is community driven and supported by voluntary community members. It has nothing to do with Epic Games.

Bu site sadece destek amaçlıdır. Epic Games ile bir ilgisi yoktur.