Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ACEMİ SORUSU Sıfırdan başlamak / Yol Haritası
#1
Herkese merhabalar, 

Oyun geliştirme ile ilgili bir tecrübem yok, başlangıç aşamasındayım ama kafam biraz karışık. Bu süreci daha önce tecrübe etmiş insanlardan fikir almak istedim. Şimdiki aklım olsa şöyle yapardım, şuradan başlardım dediğiniz noktaları dinlemeyi çok isterim. Çünkü full-time işi olan bir insanım, bir şeyleri deneyimlemek kendime yeni bir vizyon açmak için zevk alacağım bir iş olan oyun geliştirmeye yöneldim fakat zamanım az ve vakit kaybetmemek için doğru yol haritası izlemek istiyorum.

Şu an blender öğrenmeye başladım, asset üretim unreal'a aktarmayı öğreneceğim. Buna gerek var mı mesela, yoksa hazır yapılarla çalışıp unreal üzerine mi yoğunlaşmalı? 
Blueprint ile mi gitmeli yoksa c++ ile mi? (Orta düzey yazılım bilgim var)
Kafamdaki ideal oyunla değil de, küçük oyunlar ile mi başlamalı?
Ana başlıklar halinde nasıl bir yöntem izlemek, nereden başlamak doğru olur?
Bu işe niyetlendiysen şunları mutlaka bileceksin dediğiniz konu başlıkları nelerdir?
Neleri bilmek gerekir.

Tavsiyelerinizi bekliyorum, teşekkürler.
Ara
Cevapla
#2
Oyun yapımı ile uğraşmak istiyorsan, blenderı öğrenmeyebilirsin. Hazır assetler kullanabilirsin. Nasıl bir oyun yapacağına bağlı belki hiç asset kullanmana gerek olmayacak.
Unreal engine i öğrenmeye blueprint ile başlamak daha iyi olabilir. Orta seviye yazılım bilgin eğer C-C++ ise direk c++ ile de başlayabilirsin.
Herkesin yaptığı en büyük hatalardan biri oyunu yapımı öğrenmeye kendi projeleri ile başlamak oluyor. Küçük oyunlar ve sistemler denemen daha iyi olur.
İlk olarak, youtube veya başka platformlarda kanalların veya kişilerin sunduğu derslere bak ve onları kopyala. Kodlardan bir anlam çıkarmaya çalış ve o kanalların discord sunucularına katıl ve insanlardan yardım iste(ama bu oyunu nasıl yaparım diye değil). 
Bu işe niyetlendiysen "bu iş zormuş" demek yok, sınıf kalıtım değişken gibi konuları öğrenmen gerekiyor. Sınıfların birbirleri ile olan ilişkilerini öğrenmen gerekiyor. PlayerController GameMode nedir, ne iş yaparlar gibi.
Ara
Cevapla
#3
Anladığım kadarı ile bir hobi olarak ve asıl işin yanında ek bir uğraş olsun diye öğrenmek istiyorsun. Kafandaki ideal oyun eğer çok küçük boyutlu bir oyun değilse onu hiç bir zaman yapmayacaksındır bu şekilde. O zaman geriye tek tavsiye kalıyor: Başlangıçta küçük projeler yapmanı ve sürekli hazır assetler kullanmanı öneririm. Mesela Flappy Bird vb. basit işlevleri olan komplex olmayan şeyleri denemelisin. Yaparken çok şey öğreneceksin. Bu şekilde Unreal de kendini yeterince geliştirdiğinde ve eğer vakit te bulursan modelleme texturing ve daha sonrasında rigging ve animasyon öğrenebilirsin sırası ile. Ancak hobi boyutunda kaldığı sürece ne kadar ilerleyebilirsin bilmiyorum. Ama mutlaka güzel bir şeyler ortaya çıkar.
Ara
Cevapla
 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  UE4 ile Oyun Yapımına Başlamak İçin Gerekenler ? Avempace 4 2,523 18-02-2018, Saat: 15:53
Son Yorum: Avempace
  0'dan Başlamak Bywalker 4 1,890 18-12-2016, Saat: 17:28
Son Yorum: Bywalker
  sıfırdan başlama snowwhitequeen 9 1,597 13-04-2016, Saat: 12:40
Son Yorum: snowwhitequeen
  Modelleme Programı Seçmek ve UE4 e başlamak ve tavsiyeleriniz? FuryPanda 2 1,653 12-03-2016, Saat: 02:18
Son Yorum: cahitburak
  Unreal Engine 4 başlamak istiyorum darkerburn 1 1,470 01-01-2016, Saat: 20:51
Son Yorum: 1305
  Bir yerden başlamak lazım DeveloperPHOBOS 2 1,044 12-12-2015, Saat: 21:27
Son Yorum: DeveloperPHOBOS

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Unreal Engine Türkiye

This forum is community driven and supported by voluntary community members. It has nothing to do with Epic Games.

Bu site sadece destek amaçlıdır. Epic Games ile bir ilgisi yoktur.