Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UE Mobile Geliştirme hk.
#1
Selam arkadaşlar. Unreal Engine ile android ve ios için basit (hyper casual) bir oyun geliştirmeye başladım (bir şeyler ortaya çıktıkça burada da paylaşıp fikirlerinizi almaya çalışacağım) ancak yayıncı konusu kafamı kurcalıyor. Daha önceden pc/konsol hedefli bir proje yapmıştım ve malesef sırf unreal ile yapıldığı için bile olumsuz dönüşler aldığım oldu. (Bazı yayıncılar kalibrasyon için kendi ekiplerini kullanıyor ve çok yüksek oranda unity ile çalışıyorlar) Unreal Engine ile çalışan yayıncılar konusunda yol gösterbilecek var mı? 

Teşekkürler.
Ara
Cevapla
#2
(11-01-2022, Saat: 16:04)OkComputer Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Selam arkadaşlar. Unreal Engine ile android ve ios için basit (hyper casual) bir oyun geliştirmeye başladım (bir şeyler ortaya çıktıkça burada da paylaşıp fikirlerinizi almaya çalışacağım) ancak yayıncı konusu kafamı kurcalıyor. Daha önceden pc/konsol hedefli bir proje yapmıştım ve malesef sırf unreal ile yapıldığı için bile olumsuz dönüşler aldığım oldu. (Bazı yayıncılar kalibrasyon için kendi ekiplerini kullanıyor ve çok yüksek oranda unity ile çalışıyorlar) Unreal Engine ile çalışan yayıncılar  konusunda yol gösterbilecek var mı? 

Teşekkürler.

Mobil oyun hakkında çok bilgim yok ama pc oyunu için yayıncıya ihtiyacın yok. Ben kendi oyunumu kendim çıkarıyorum. Bu süreçte de 4-5 yayıncı bana ulaşıp onlarla çalışmamı istediler. Genelde %30 pay istediler. En son yazan yayıncı 20 bin dolar ön ödeme(bugüne kadarki wishlist kazanımlarımın karşılığı olarak) ek olarak kardan da %70 benim %30 onlarındı. Bana 30 bin wishliste kadar ulaştırırız dediler oyunu kendi kitleleri ile. Reddettim çünkü %30 pay yüksek çünkü ben kendim de çabalarımla elde ediyorum. Bana 30 bin wishlist vaad ederken ben zaten 35 bin wishlist ile çıkıyor olacağım 3 gün sonra. 

Unreal engine ile yapıldığı için nasıl reddedebilirler anlam veremedim. Oyunun tutacağını düşünen firma sana yazar hatta bu durumdaki gibi. Bir daha pc projesi yaparsan yayıncı ile çalışma(tek şartla o da yayıncının yapabileceği tanıtım çabalarını kendin yapabileceksen). Proje başlarında bana gelip de yayıncı ile çalışmazsan emeklerin çöpe gider diyen arkadaşlar oldu. Sürekli sponsor ara yayıncı ara diyenler oldu. Bir sponsor bana 1.500 dolar yatırım karşılığı %5 pay alırım demişti. Şimdi iyi ki hiçbirini dinlememişim ve tüm teklifleri reddetmişim. Gerçekten büyük bir yayıncı ile yüzbinler satacak bir satış hedefi olmadan anlaşmak bence çok saçma. 

Mobil oyun sektörü bambaşka tabi. Orda para ile para kazanıyorsun. Paran olmadığı için yayıncı ile anlaşıyorsun. O yüzden bildiğim kadarı ile oyun fikrini yayıncı ile paylaşıp anlaşırsanız oyun fikri konusunda senden ilk prototipi istiyor belli bir süre sonra mesela 2-3 hafta. Sonra o prototip ile reklam yapıp getirisine bakıyor. Bu prototip için sana 1000-2000 euro para veriyor. Eğer oyundan para kazanırsa senden oyunu geliştirmeni, optimize etmeni istiyor ve bunun için ekstra para ya da belli bir pay veriyor. Eğer para kazanamazsa(%95 ihtimalle kazanmıyor) senden başka fikirler ile yeni oyunlar yapmanı istiyor. oyun sektöründe bu tip ilerliyor diye okumuştum.
Ara
Cevapla
#3
Teşekkürler, çıkacak oyunun şimdiden hayırlı olsun.
Ara
Cevapla
 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Oyun Geliştirme Hakkında Tartışma kinglord34 3 316 20-09-2021, Saat: 02:49
Son Yorum: Cnrtnbl
Information Oyun Geliştirme Ve Unreal Engine 4 Terim Bilimi (Terminoloji) Khubur 9 16,824 14-05-2018, Saat: 21:22
Son Yorum: Ozzy
  Genel Anlamda ve Oyun Geliştirme Konusunda Çalışma Alanlarının Seçimi Hakkında cahitburak 4 2,285 12-01-2017, Saat: 20:31
Son Yorum: Khubur
  ue4 mobile de neden ragdoll yok leonscottkfm 2 1,331 22-10-2016, Saat: 19:33
Son Yorum: leonscottkfm

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Unreal Engine Türkiye

This forum is community driven and supported by voluntary community members. It has nothing to do with Epic Games.

Bu site sadece destek amaçlıdır. Epic Games ile bir ilgisi yoktur.