MR Studio

Aktif üye
26 Kas 2018
220
2
29
28
Sivas
Selam arkadaslar gelistirmekte oldugum oyunun çıkmasına cok zaman var yani 1 yıldan önce çıkması zor gibi suan. Ama baya ilerleme kat ettim steam sayfası açık wishlist artirmak icin gayret ediyorum. Tabi bu noktada göresellerle birlikte videonun da etkisinin olacagini dusunuyorum. Kıytırıktan bir video koymustum aslnda ama karakter tasarimim degistigi icin o videoyu da kaldirmak zorunda kaldim ama suanki karakter artik degismicek bu yuzden kalici bir video hazirlamak ve yayinlamak istiyorum. 
Hangi video hangi zamanda cikmali bu konuda bi fikrim bilgim yok. Örn. Teaser, trailer, gameplay trailer, announcement trailer gibi basliklar var. Hangisi ne zaman yayinlanmali. Oyunun 1 yil sonra cikma durumunu göz onünde bulundurursak ve oyun henuz bitmis degil bu durumda ana karakter vs degismese bile oyun icerisinde ufak tefek degisikliklerin olma ihtimali de var. Suan hangi başliktan bi video yayinlamaliyim sizce? Ya da yayinlamali miyim erken mi olur? Announcement trailer bana daha mantikli geldi acikcasi. Diger taraftan da fragman için henuz erken mi acaba yani oyun cikmadan 3 5 ay once mi yayinlasam diye dusunmuyor degilim. Cnku oyunu ckarmaya yakin saglam bi trailer ile insanlarin dikkatini cekmekde mantikli gelmiyor değil yani. Sizin dusunceniz ne?

Teşekkürlerbi göz atcam. Elimde aslnda yarı sinematikli bi video var ama onu çikıştan 3 5 ay oncesine saklicam. Suan oynaniş görüntüsunde bi trailer yaptim ve tanitim fragmani adi altinda yayinladim. Forumda da paylaşırım.

Sayfa trafigi kısmına gelecek olursak aslnda 1 bucuk ay oldu magaza sayfasina bu surede cok fazla degisiklik yaptim sayfamda. Sayfanin suanki halini 1 bucuk hafta önce olusturdum onceki hali icime sinmemisti. Kapsüller, oyunun hikayesi, screenhostlar, oyun hakkında kısmı vs hep degisti. Bir de sosyal medya hesaplari acip oyunun gorsellerini magaza linkini paylastim galiba bunlar etkili oldu galiba  biraz da şans benimle oldu galiba bana da enteresan geldi. Tabi giderek yavasladi trafik suan az. Bir de tiktok hesabi accam orasi da baya etkili olur diye dusunuyorum. Bence %50 reklam %50 oyun kalitesi. Oyununu istedigin kadar guzel yap birilerine ulasriramazsan istedigini alamiyorsun pek.

O sayiyi nerden gordun bu arada merak ettim takipci sayisindan tahmini olarak mi hesapladin. Cnku steamDB wishlist sayisini göstermiyor diye biliyorum.

steamdb den takip ediyorum sürekli yeni oyunları. 1 follower  = 6-15 wishlist ediyor. Ortalama 1 follower 10-11 wishlist diye hesaplıyorum %90 tutuyor.

Hesaplaman iyi. Suan toplam 416 wishlist var. Ama bir arpg oyunu yapmak tam bi eziyet. Neden yapyorum? Cnku sevdigim oyun turunu yapmayi seçtim. Bakalım başarılı olur olmaz zaman gösterecek.

Bana 2 tane mail gelmisti ilk haftalar. Rock game ve tilt game. Oyunun reklamini vs yapmayi teklif ettiler 10k+ wishlisti garanti ediyorlarmis. Ama %30 istediler tabi o da çok yüksek bi rakam kabul etmedim tabi. Sanirim yeni ckan oyunlari takip edip gozlerine çarpana mail atiyorlar.

Sizin projeler ne alemde? 
leonscttkfm sen ne zaman cikarmayı planliyorsun? Caner 2. Projeye devam ediyor musun?

Wishlist kasmak sknti ya. Cok ağır ilerliyor. Aslnda bunun biraz da sebeplerinden biri Steam oyun çöplüğü oldu. Forumu tenzih ederek söylüyorum. Cok fazla çöp oyun var insanlar cok fazla emek harcamadan kıytırıktan oyun yapip koyuyor 2 günde. O kadar oyunun arasından sıyrılıp öne çıkmak çook zor oluyor ve haliyle bu durum görünürlülügü azaltiyor.

Next feste kayıt oluyorsun ve oynanabilir bi demo hazırlaman lazım. En fazla wishlist o etkinlikte alıyorsun. Hazıranda next fest var kayıtlar marttaydı yani suan geçti. Ben kayıt oldum ama gaiba yetişmicek geri iptal etcem gibi gorunyo. Bir sonraki next fest yılbasindan once veya sonra olmasi lazim.

Durgun halde ortalama günlük wishlist kazanımı 1-3 arasıdır. Sen 1 haftada 300-400 kazanıyorsun ve bunu az buluyorsun. Biraz araştırmanızı öneriyorum bu süreci. Hep kolay yoldan her şey hallolsun istiyorsunuz. Özelden attığınız mesajlarda da verdiğim fikirlerde çok zormuş bunun kolay yöntemi yok mu diyorsunuz. 

Kolay yoldan kazanmak istiyorsanız sizi maksimum 3 ay uğraştıracak point and click tarzı 2D oyunlar yapıp yılda 3-4 tane oyun çıkarın. Her birinde next feste demo ile katılıp max 300-400 wishliste sahipken oyunu çıkarın. Kolay yöntem bu. Bu sayede oyun başına 500-700 dolar para kazanıp ek para kazanabilirsiniz. Bunu yapan bir arkadaşım var ve oyunları game maker studio ile yapıyor. Kraft odaklı tıkla kaynak topla, tıkla craft et, görev itemlerini tamamla gibi çok basit oyun mekaniklerini 6-7 dolardan satıyor.

Durgun olduğunu neye istiaden söyledim? 1 2 Hafta öncesine kadar çok az geliyordu wishlist. Son haftalarda arttı evet bunu sayfada yaptığım güncellemeler mi tetikledi inan emin değilim belki birisinin dikkatini çekip video flan çekmiştir  bilemiyorum. Ama bu 300-400 olayı sürüp gitmicek ben şahsen inanmıyorum. Az bulma kısmını 2 hafta önceki verilerime istinaden ve indie oyunlar açısından söyledim bir genelleme yaptım. en azından iletişim kurduğum veya forumdaki geliştiricilerin tecrübesinden yola çıkarak. Ben 300 alıyorum çok az çok durgun diyerek kendi grafiklerimi kastederek söylemedim. Herkes kolay olsun ister sen de istersin ama sen araştırmış tecrübe etmiş ve belli bir yolu kat etmişsin. Biz ilk defa oyun çıkaracak kişiler olarak merak ettiğimiz soruları sormak kafamızdaki soru işaretlerini gidermek tabiki hakkımız. Bunu sormadan bilemeyiz. Ha bana sormayın biraz araştırın dersen o da ayrı mevzu.

"Wishlist kasmak sknti ya. Cok ağır ilerliyor. Aslnda bunun biraz da sebeplerinden biri Steam oyun çöplüğü oldu. Forumu tenzih ederek söylüyorum. Cok fazla çöp oyun var insanlar cok fazla emek harcamadan kıytırıktan oyun yapip koyuyor 2 günde. O kadar oyunun arasından sıyrılıp öne çıkmak çook zor oluyor ve haliyle bu durum görünürlülügü azaltiyor."
Yukarıda verdiğim örneği dikkatli okursan 300-400 mevzusunu hiç katmadım bile konuya o başka bi olay. Yani burda 300 400 alıyorsun az buluyorsun tutumun bana biraz kasti geldi açıkcası. 300-400 ü vurgulayarak yapman. Belki yanlış anlamış da olabilirim.

Özelden yaptığın öneri wishlist kasma konusunu da tamamen yanlış anlamışsın. Forumda bir konuda yazdığın yazıyı okudum. 350 youtubera mail atma konusu zor değil. Zor olanın ve aslında özelden kolay yolu yok mu diye sorduğum konu 350 tane maili her youtube kanalına girerek toplamak bunu yapmak zor, kolay olmadığını sen de inkar etmiyorsun. Youtubede baktım tam saymadım totalde 5 tane maili görebiliyorsun günlük ve 350 maili toplamak da 70 gün flan alıyor. Onun haricinde mailini alacağın kanalları da tek tek belirlemen gerek. Ben bi araştırdım youtube oyun videoları çeken youtuberların toplu mail listesi satılıyor. Bunu örnek verebiliriz yani kolay yollardan bir kaçına.

Beni yanlış anlama seninle tartışmıyorum. Verdiğin bilgiler için de ayrıca teşekkür ederim ama bunu yaparkende bizim sordugumuz merak ettigimiz sorularda biraz tansiyonun yükseliyormuş izlenimi veriyorsun sanki. Örnek olarak konunun altında sohbet havasında ilerlerken bir anda gelip bizi yargılar nitelikte konuşman biraz tuhaf geldi.